Doç. Dr. Zehra Ezgi Kara

1980 yılında Bursa’da doğdu. Flüt eğitimine 1994 yılında başlayan Kara, 1998 yılında Almanya’da düzenlenen Gençlik Senfoni Orkestrası’nın Darmstadt ve ve Plock (Polonya) konserlerinde yer aldı. Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden 2002 yılında mezun oldu ve İstanbul’da müzik öğretmeni olarak göreve başladı.

2003 yılında Amsterdam Konservatuarına kabul edildi ve eğitimine Hollanda’da devam etti. Dört yıllık konservatuvar eğitimi boyunca Harrie Starreveld ile flüt, Marten Root ile traverso (barok flüt), Marieke Schenemann ile orkestra repertuvarı çalıştı. Peter Lucas Graf, Mathias Ziegler gibi Avrupa’nın önde gelen flüt sanatçılarının ustalık sınıflarına katıldı. Amsterdam’ın önemli gençlik orkestraları olan NSO (Netherlands Student Orkest) ve Sweelinck Orkestra ile turnelere çıkarak Amsterdam’daki Concertgebouw ve Prag’daki Smetana Concert Hall gibi salonlarda konser verme fırsatı buldu.

2007 yılında mezun olduğu Amsterdam Konservatuarı’ndan ikinci lisans derecesini alan Kara, yüksek lisans eğitimini 2010 yılında Uludağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde tamamladı. Ardından, İTÜ Müzik İleri Araştırmalar Merkezi’nde (MİAM) İngilizce doktora eğitimine devam ederek, Cihat Aşkın ve Jerfi Aji ile oda müziği, Bülent Evcil ve Jülide Gündüz ile flüt çalıştı ve 2019 yılında mezun oldu. Kara, halen Bursa Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalında öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.